Mammografia (MMG)

Badania diagnostyczne
O badaniu Przebieg Ważne dokumenty Umów online
MMG

O badaniu

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie, żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym etapie.

 

Zbadaj swoje piersi, zapraszamy!

 

W naszych Centrach w Legnicy oraz Gorzowie Wielkopolskim realizujemy program profilaktyki raka piersi dedykowany dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia.

 

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany

 

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.

 

Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 r. ż.

 

Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10% przypadków raka piersi występuje u kobiet z mutacją w obrębie genów, najczęściej w BRCA 1.

 

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

 

W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zapraszamy wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne.

 

Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym etapie.

Przebieg badania

W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają ból w czasie badania, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu.

 

Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego.

Ważne dokumenty

Pliki do pobrania

Umów wizytę

Gorzów Wielkopolski

Centrum Diagnostyki Obrazowej

Zarezerwuj usługę NFZ Zarezerwuj prywatnie

Inne badania

100 zł

Diagnostyka obrazowa

RTG

Rentgen (RTG)

Umów badanie

250 zł

Diagnostyka obrazowa

MRI

Rezonans magnetyczny (MRI)

Umów badanie