Ultrasonografia (USG)

Badania diagnostyczne
O badaniu Zakres badania Przebieg Ważne dokumenty Umów online
USG

O badaniu

Idea ultrasonografu powstała w metalurgii. Służyła wykrywaniu wad w metalach. Początki tych badań sięgają czasu pierwszej wojny światowej. Doświadczenia z ultrasonografią w diagnostyce medycznej prowadzone były od czasu II wojny światowej. Ultrasonografy wprowadzone zostały do szpitali na przełomie lat 60. i 70. XX wieku (jednym z pierwszych klinicznych zastosowań była diagnostyka płodu).

 

W roku 1951 powstał pierwszy skaner obrazujący badane organy. Zaczęto wtedy badać guzy sutków, kamienie w pęcherzykach żółciowych oraz nerkach, a także rozpoczęto diagnostykę ultrasonograficzną w położnictwie. Trzy lata później – w 1954 roku Szwedzi I. Edler i H. Hertz zbudowali pierwszy skaner ultrasonograficzny – umożliwiał on zobrazowanie ruchu zastawek serca. Rok później w Japonii przeprowadzono pierwszą analizę ruchu zastawek serca, wykorzystując w badaniu efekt Dopplera.

 

Badanie ultrasonograficzne jest najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym. Jest ono bezpieczne i bezbolesne.

 

Aparaty USG nowej generacji cechują się dużą dokładnością umożliwiają wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian (od 0,1 mm). Badanie może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku, nawet u niemowląt.

Zakres badania

 

 

 

USG jamy brzusznej
USG Doppler
USG piersi
USG stawów
USG sutków u mężczyzn
USG ślinianek
USG tarczycy
USG tkanek miękkich
USG układu moczowego i moczowo-​płciowego
USG węzłów chłonnych

 

Przebieg badania

W trakcie badania głowica ultrasonografu musi ściśle przylegać do ciała pacjenta. W tym celu stosowany jest specjalny żel. pomaga on przewodzić ultradźwięki od i do głowicy aparatu. Żel jest nieszkodliwy i nie brudzi trwale odzieży.

Niektóre badania wymagają przygotowania (np. badanie pęcherza moczowego, prostaty).

W trakcie badania pacjent może być poproszony o zmianę pozycji ciała w celu uzyskania dokładniejszego obrazu na ekranie aparatu USG.

Ważne dokumenty

Pliki do pobrania

Umów wizytę

Gorzów Wielkopolski

Centrum Diagnostyki Obrazowej

Zarezerwuj usługę NFZ Zarezerwuj prywatnie

Legnica

Centrum Diagnostyki Obrazowej

Zarezerwuj usługę NFZ Zarezerwuj prywatnie